6 października 2014 r. w Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym odbyło się już X spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem bohaterem dyskusji stała się książka Mariusza Urbanka „Brzechwa. Nie dla dzieci”. Ta nietypowa biografia odkrywa przed czytelnikami zbiór ciekawostek dotyczących życia i twórczości Brzechwy m.in. :
- pseudonim Jan Brzechwa („opierzona cześć strzały”) wymyślił jego kuzyn Bolesław Leśmian
- Jan Brzechwa był uznanym adwokatem, współzałożycielem ZAIKSU
- poeta był przystojnym mężczyzną, elegantem, przywiązującym wagę do ubioru noszącym rękawiczki i laskę a jego pasją była gra w karty.
Na uczestnikach spotkania duże wrażenie zrobił opis spotkania Brzechwy z niemieckim okupantem:
-
„Któregoś dnia, gdy kupował w cukierni torcik mocca, podeszło do niego dwóch mężczyzn w cywilu. Zabrali go do siedziby gestapo w Alei Szucha i oskarżyli, że jest Żydem. Brzechwa miał odpowiedzieć, że mylą się, ale jeśli chcą go rozstrzelać, mogą to zrobić, bo jemu już i tak nie zależy na życiu.
- Czemu? – chcieli wiedzieć Niemcy.
-Kobieta, którą kocham, nie chce się ze mną połączyć, a życie bez niej nie ma dla mnie wartości- odparł.
Odpowiedź była tak absurdalna, że trudno było ja wziąć poważnie. Niemcy ryknęli śmiechem i wyrzucili go za drzwi. Był już na dziedzińcu, przy budce wartownika, gdy przypomniał sobie, że przecież w pokoju, w którym był przesłuchiwany, został torcik. Wrócił, zastukał, przeprosił i zabrał zgubę. Niemcy byli tak zaskoczeni niewiarygodna bezczelnością tego, co zrobił, że nie oponowali”
Na zakończenie klubowicze wyrecytowali kilka słynnych utworów Brzechwy oraz przeczytali mniej znane wiersze z tomu: „Liryka mego życia”.
Następne spotkanie kazimierskiego DKK odbędzie się 17 listopada 2014 r. o godz. 10.00. Zapraszamy wszystkich chętnych na dyskusję o książce Judyty Syrek: „Nie bój się żyć. Biografia ojca Joachima Badeniego”.