Powiatowa Biblioteka odkrywa tajemnice szafy babci i dziadka

13-01-2014 14:23

Na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się kolejna publikacja Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach.  To już szóste wydawnictwo biblioteki a trzecie z serii „spotkanie z tradycją”. Tym razem zakres tematyczny oscylował wokół tajemnic ukrytych w szafach, skrzyniach i kufrach.

 

 

 

Tajemnice szafy babci i dziadka – spotkanie z tradycją” zachęca do poznania tajników dawnego sposobu ubierana się. Powróćmy na chwilę do przeszłości, kiedy jasno określano, jakie kroje, kolory, tkaniny obowiązywały w strojach codziennych i odświętnych. 

Ubiór bardzo często rozróżniał „swojego” od „obcego”. Był oznaką określonej wspólnoty terytorialnej. Ponadto był wykładnikiem stanu posiadania, a co za tym idzie przynależności do określonej grupy społecznej. Sposób ubierania podkreślał wagę uroczystości nadawał wydarzeniom podniosłego charakteru i pokazywał stosunek człowieka do danego święta. 

Na pytania: Jak wyglądał strój naszych babć i dziadków? Jak dbano o ubrania i gdzie je trzymano? odpowiedzi udzielili nasi informatorzy: Gmina Baranów – „Zespół Śpiewaczy Czołnowianki” ; Gmina Kazimierz Dolny – „Klub Twórców Ludowych”; Gmina Puławy – „Towarzystwo Przyjaciół Gołębia”; Gmina Wąwolnica – „Zespół Śpiewaczy Senior”; Gmina ŻyrzynZespół Śpiewaczy Kotlinianki”; Gmina NałęczówPracownia Rekonstrukcji i Napraw Strojów Regionalnych i Narodowych. Dodatkowym atutem publikacji są ilustracje autorstwa Jolanty Wawer oraz wkładka ze zdjęciami z rodzinnych albumów naszych rozmówców.

Zapraszamy do lektury i do wspólnego odkrywania tajemnic szafy babci i dziadka. Wszystkich chętnych, którzy chcą otrzymać egzemplarz najnowszej publikacji  zapraszamy do siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej (ul. 6 Sierpnia 5).

A oto wersja elektroniczna publikacji - Tajemnice szafy babci i dziadka – spotkanie z tradycją