Kazimierz Dolny letnią stolicą słowa

14-07-2022 08:25

Serdecznie zapraszamy na KAZIMIERSKI FESTIWAL LITERACKI „DWA KSIĘŻYCE – SŁOWA MAJĄ MOC”

Literacką patronką tej imprezy będzie wybitna polska pisarka, Maria Kuncewiczowa, której życie i twórczość nierozerwalnie związane jest z Kazimierzem Dolnym.

Festiwal literacki jest projektem edukacyjno - animacyjnym realizowanym przez KOKPIT - Bibliotekę Publiczną w Kazimierzu Dolnym w ramach zadania "Słowa mają moc" realizowanego w ramach programu BLISKO, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Festiwal jest trzydniowym świętem słowa, które odbędzie się od 22 do 24 lipca 2022 r., czyli w okolicach rocznicy śmierci Kuncewiczowej.

Do Miasteczka nad Wisłą przyjadą takie wybitne postaci jak Joanna Bator, Jerzy Bralczyk, Grażyna Plebanek oraz Hania Czaban, 18-letnia lublinianka, autorka bestsellera „Cały ten czas”. Odbędą się liczne dyskusje panelowe, w których pojawią się elementy i wartości istotne dla twórczości Marii Kuncewiczowej, takie jak ciekawość świata, oryginalny autobiografizm, psychologizm, wrażliwość na piękno przyrody czy muzyczność. Szczególne miejsce będzie poświęcone językowi jako narzędziu perswazji w czasach kryzysu i fake newsów. Część wydarzeń będzie tłumaczonych na język migowy.

Festiwalowi będą towarzyszyć warsztaty i wystawa fotograficzna. 

Festiwalowe szaleństwo ogarnie nie tylko miejsca, w których będą się odbywały poszczególne wydarzenia (Biblioteka, KOKPiT, Dzwonnica, Muzeum Nadwiślańskie) – w magicznym świetle Dwóch Księżyców zanurzy się całe miasteczko. Restauratorzy będą serwowali specjalne dania i desery inspirowane literaturą. Rodzinną atmosferę wydarzenia podkreśli specjalna strefa dziecięcego czytania.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia są darmowe i ogólnodostępne.

Festiwal Literacki  w ramach projektu Słowa mają moc, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.