Opis projektu

W ostatnich latach obserwowany jest systematyczny spadek czytelnictwa na co wpływ ma również coraz bardziej powszechny dostęp do Internetu, który odrywa czytelników od książek. Ale Internet może być również sojusznikiem książek i bibliotekarzy, bo jest w stanie ułatwić dostęp do księgozbiorów.

Mając to na uwadze powiat puławski opracował i przystąpił do realizacji projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego pt. „Stworzenie systemu informatycznego łączącego biblioteki publiczne z terenu powiatu puławskiego”. Jego wartość to 878 995,00 zł.

 Realizacja projektu była możliwa dzięki współfinansowaniu w wysokości 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Pozostała część kosztów zostanie sfinansowana z budżetu powiatu i gmin-partnerów projektu. 

Projektem jest objętych 11 bibliotek publicznych powiatu puławskiego: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach oraz 10 publicznych bibliotek, zarówno miejsko-gminnych (Kazimierz Dolny i Nałęczów), jak i gminnych (Baranów, Janowiec, Wąwolnica, Końskowola, Kurów, Markuszów, Góra Puławska, Żyrzyn).

Posiadany przez biblioteki sprzęt komputerowy, wykorzystywany przez pracowników i czytelników, jest znacznie wyeksploatowany i nie spełnia nowoczesnych parametrów technicznych. Teraz, dzięki realizacji projektu, sytuacja znacznie się zmieni. Do bibliotek trafi nowoczesne wyposażenie, które sprawi, że staną się one małymi centrami multimedialnymi,  a czytelnicy będą mogli w nich korzystać również z publicznych punktów dostępu do Internetu (PIAP).

Już wkrótce żeby zamówić książkę w jednej z publicznych bibliotek na terenie powiatu puławskiego nie trzeba będzie wychodzić z domu, wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Dzięki dostępnemu on-line centralnemu katalogowi, który będzie zawierał księgozbiór wszystkich bibliotek objętych projektem, każdy z czytelników będzie mógł sprawdzić dostępność danego tytułu i zarezerwować wybraną książkę. 

Później wystarczy wybrać się do placówki i okazując elektroniczną kartę czytelnika odebrać zamówioną pozycję. Wizyta w bibliotece pochłonie mniej czasu, który do tej pory trzeba było poświęcić poszukując tytułu na półkach. Bibliotekarz za pomocą czytnika odczyta kod kreskowy z karty i książki, dzięki czemu wypożyczenie książki zostanie automatycznie odnotowane w systemie.