Kazimierskie przedszkolaki w świecie polskiego folkloru

19-11-2021 09:51

Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym zaprasza 22 listopada 2021 r. o godz. 11.00 na spektakl pt.: „Ło rety” w wykonaniu aktorów Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki –  Ależ Gustawie, które odbędzie się w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki. Spektakl skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. 

Informacje o spektaklu – Fundacja Tworzenia i Promowania Sztuki – Ależ Gustawie! 
Przedstawienie jest inspirowane kulturą ludową jest źródłem nieustających zachwytów i inspiracji. Wybrałyśmy trzy legendy prezentujące jedynie maleńki fragment bogatego polskiego folkloru. Opowiemy historie o Janosiku, warmińskim Kłobuku i Jacusiu, który szukał kwiatu paproci gdzieś w kaszubskich lasach. Ale to stanowi tylko pretekst, aby móc pokazać znacznie więcej. Z dużą uważnością stworzyłyśmy oprawę plastyczną naszego spektaklu. Na scenie ujrzycie przedmioty znane z dawnych wiejskich izb: efektownego “pająka”, wiklinowy koszyk, słomianą miotłę czy emaliowaną misę “po babci”. Przedstawienie jest stworzone z wykorzystaniem różnorodnych form teatru lalek inspirowanych dawnymi zabawkami (szmaciankami, motankami czy rzeźbionymi figurkami). Nasze historie nie potrzebują wielu słów, więc nie mówimy dużo, ale koneserom dźwięków zapewniamy prawdziwą ucztę. Muzyka, którą usłyszycie w naszym spektaklu, choć może będzie brzmiała znajomo, to niejednokrotnie Was zaskoczy, zaczaruje i mamy nadzieję… porwie z wygodnych krzeseł lub foteli. Niezwykły świat pełen barw, dźwięków i opowieści istnieje obok nas. Warto rozejrzeć się wokół, porozmawiać z dziadkami, dosiąść się do tej babuleńki na ławeczce przed drewnianym domkiem,  albo po prostu stanąć na środku pola, zamknąć oczy i wsłuchać się w odgłosy dookoła. Nasz spektakl dedykujemy wszystkim twórcom i wielbicielom (także przyszłym) sztuki ludowej”.


Spektakl  pt.: „Ło rety” powstał w ramach Programu OFF POLSKA realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Scenariusz: Anna Guzik, Marynia Janus
Reżyseria: Marynia Janus, Anna Zadęcka- Zięba
Scenografia: Anna Zadęcka- Zięba
Muzyka: Rafał Rozmus
Występują: Marynia Janus, Anna Zadęcka- Zięba