Tradycja a nowoczesność – seminarium wyjazdowe bibliotekarzy powiatu puławskiego

11-10-2011 10:36

Puławskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy współudziale Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach zorganizowało dla bibliotekarzy powiatu puławskiego szkolenie wyjazdowe: Wrocław – Praga. Głównym celem seminarium było zwrócenie uwagi na dwie tendencje, które zdominowały obecnie  działalność placówek bibliotecznych. Z jednej strony to wdrażanie na grunt pracy bibliotekarskiej nowoczesnych technologii, z drugiej natomiast zachowanie tradycyjnego, wypracowanego przez pokolenia wizerunku biblioteki. Program szkolenia miał przybliżyć nas do odpowiedzi na pytanie, który z tych dwóch kierunków jest korzystniejszy dla rozwoju bibliotek.


Pierwsza na mapie wyjazdu była Mediateka we Wrocławiu – multimedialna biblioteka, stworzona z myślą głównie o młodych czytelnikach. Nasi bibliotekarze mieli okazję zobaczyć jak działa i funkcjonuje taka placówka. Zapoznali się także ze zbiorami Mediateki, w skład których wchodzą media elektroniczne (filmy, płyty z muzyką, gry komputerowe). Ciekawostką było niewątpliwie to, że elektroniczne zbiory tej biblioteki, dzięki specjalnej wrzutni, można zwracać przez całą dobę. Bibliotekarze zobaczyli także jak w nowoczesny sposób można aranżować biblioteczną przestrzeń. Kolejnym przystankiem na mapie szkolenia była Praga. Tu głównym punktem była Narodowa Biblioteka Praska, czyli największa i najstarsza biblioteka w Republice Czeskiej, a także jedna z najważniejszych bibliotek w świecie pod względem zgromadzonego księgozbioru. Bibliotekarze mieli okazję zobaczyć placówkę funkcjonującą w sposób tradycyjny. Odwiedzili także Miejską Bibliotekę w Pradze, która mieści się w zabytkowej kamienicy w centrum miasta. Jej wnętrze to bogactwo ciekawych rozwiązań, które sprawiają, że wizerunek placówki jest bardzo nowoczesny.

Na zakończenie organizatorzy przygotowali niespodziankę turystyczną. Uczestnicy szkolenia mogli zwiedzić znajdujące się przy polsko-czeskiej granicy Skalne Miasto, niezwykle ciekawy zabytek architektury krajobrazu, utworzony z labiryntu skał piaskowych.