Tomik poetycki „Zmagania” Małgorzaty Klinkosch, nowa publikacja Powiatowej Biblioteki Publicznej

27-06-2023 09:32

Na regionalnym rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka wydana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławachtomik poetycki autorstwa Małgorzaty Klinkosch pt. „Zmagania”. Tym razem publikacja była szczególnie bliska naszemu sercu, ponieważ autorka wierszy była naszą wieloletnią koleżanką i wspólnie z nami współorganizowała wiele powiatowy konkursów literackich. Małgorzata Klinkosch od 2007 r. pracowała jako nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach, prowadziła zajęcia, konkursy, prezentacje i spotkania literackie. Była organizatorem cyklicznych konkursów prozatorskich i poetyckich dla dzieci i młodzieży: „Miłość niejedno ma imię”, „Mój Świat”, Turnieju jednego wiersza „Nie pisz do szuflady” oraz „Biesiad Literackich” i innych. Pracowała z dziećmi i młodzieżą, ucząc ich między innymi jak pisać wiersze i prozę. Wychowała kilkunastu uczniów, którzy do dziś zdobywają nagrody w konkursach literackich. Jak się okazało sama także pisała, ale swoją twórczość przez wiele lat chowała do szuflady. Zmarła w lutym 2023 r. Dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych ludzi udało nam się doprowadzić do wydania jej utworów w formie tomiku. Redaktorem prowadzącym była Marzena Romańczuk, korektę zrobiła Agnieszka Piłat, a autorem ilustracji i grafik jest Jagoda Klinkosch

Recenzję tomiku napisał pan Ryszard Smolak: „Poetycka twórczość Małgosi Klinkosch, prostym, a jakże umiejętnie ujętym w kunsztowne metafory językiem, trafia do wrażliwego na piękno, czytelnika. Tą urzekającą, głęboko poetycką prostotą słowa, autorka „Zmagań” posługuje się również w otwartych szczerością treściach, zawartych między innymi, w swych wyrażanych prozą, ujmowanych świeżością spojrzenia, alegorykach. Nic w tym nie ma z popisu i chęci epatowania erudycją. Jej literackie doświadczenie obraca się nie tylko w kręgu zmagań somatycznych. Jest w nim jednak i zrozumienie (niepogodzenie) – dążenie do harmonii (…)”.

Każdego, kto jest zainteresowany pozyskaniem tomiku „Zmagania” zapraszamy do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5), gdzie można otrzymać bezpłatny egzemplarz.