Nowa publikacja Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach „Lotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci” autorstwa Małgorzaty Daniłko

21-08-2020 13:13

Miło nam poinformować, że na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się kolejna publikacja wydana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach. Książka opisuje nieznane dotąd szerszej publiczności historyczne wydarzenia jakie miały miejsce na terenie powiatu puławskiego. 2 września 1939 r. niemieckie samoloty zbombardowały okolicę lotniska Borowina-Gołąb w pobliżu jeziora Nury. W wyniku bombardowania śmierć poniosły osoby cywilne - mieszkańcy Gołębia i Borowej. Były to głównie kobiety i dzieci, które w pobliżu lotniska od strony lasu robiły pranie. Autorką książki jest Małgorzata Daniłko, absolwentka filologii polskiej i regionalistka, która zajmuje się badaniem dziejów Gołębia i okolic, założyła także stronę internetową Gołąb na Wisłą.

Warto podkreślić, że publikacja ta w bardzo dokładny sposób opisuje także historię lotniska w Borowinie-Gołębiu prezentując zbiór unikatowych fotografii z okresu przedwojennego i wojennego. Książka Małgorzaty DaniłkoLotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci” to pierwsze monograficzne opracowanie prezentujące losy lotniska w Borowinie-Gołębiu, jak również tragedię jaka rozegrała się tutaj na początku II wojny światowej.

Zapraszamy zatem do lektury. Bezpłatny egzemplarz publikacji otrzymać można w siedzibie biblioteki (ul. 6 Sierpnia 5) oraz w Wydziale Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Puławach (ul. al. Królewska 19).