Nałęczowiana, czyli regionalne wydawnictwa nałęczowskiej biblioteki

01-08-2012 14:02

Miejsko–Gminna Biblioteka Publiczna im. Faustyny Morzyckiej w Nałęczowie swoją działalność wydawniczą ograniczyła do dwóch zagadnień tematycznych. Pierwsze z nich dotyczy patronki nałęczowskiej biblioteki, Faustyny Morzyckiej. Drugi krąg tematyczny to Nałęczów.
 

 

 

 

 

 

Książki o Faustynie Morzyckiej:

Zasłużyć na fiołki – baśń biograficzna o Faustynie Morzyckiej” autorstwa Wioletty Piaseckiej, wydana w 2007 r., powstała dzięki staraniom ówczesnej dyrektor MGBP w Nałęczowie, Wiesławy Jóźwickiej. Jest to opowieść  dla najmłodszych czytelników.

 

Kontynuując prace nad stworzeniem całościowej biografii patronki, Biblioteka w 2010 r. wydała książkę, autorstwa Jerzego Michała Sołdka, pt. „Faustyna Morzycka – Siłaczka Żeromskiego”.
 

 

 

 

 

 

 

 

Książki o Nałęczowie:

Pierwsza książka powstała na bazie wspomnień Wiesławy Dobrowolskiej – Łuszczyńskiej. „Kochany Obrzydłówku” to opowiadanie, które Biblioteka wydała w 2005 r.

 

 

 

Rok później ukazała się publikacja dotycząca historii tego uzdrowiskowego miasteczka pt. „Mała Ojczyna – katalog materiałów do historii Nałęczowa” Janiny Babinicz-Wituckiej.
To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce dokładnie poznać zagadnienia związane z Nałęczowem.

 

 

 

 

 

Kolejna publikacja, wydana przez Bibliotekę w 2011 r., skupia się na osobliwościach i skrywanych dotąd tajemnicach Nałęczowa. „Osobliwości, zagadki i tajemnice Nałęczowa”, napisane przez Jerzego Michała Sołdka, to bardzo interesująca lektura zarówno pod względem naukowym, historycznym, jak również jako regionalna ciekawostka.