Nowa publikacja Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach „Godko mojo” Zbigniewa Kozaka

11-04-2022 12:42

W 2021 r. na regionalnym rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka wydana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach pt. „Godko mojo” autorstwa Zbigniewa Kozaka

Kilka słów o autorze 
Zbigniew Kozak był ludowym poetą, autorem bajań i dawnych podań regionalnych oraz rzeźbiarzem. Zadebiutował tomikiem poetyckim „Moje powroty”, potem ukazała się książka dla dzieci „Myszki, mrówki, wiewiórki i inne bajdurki” oraz tomik „Z bzów i jaśminów”. Od 2002 r. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.  Twórczość Zbigniewa Kozaka była wielokrotnie nagradzana i wyróżniania w konkursach wojewódzkich i powiatowych. W 2019 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP a w 2014 r. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarł w grudniu 2020 r. Marzeniem artystyczny pana Zbigniewa Kozaka było wydanie książki utrwalającej gwarę Powiśla Puławskiego. 

Gwara ludowa to ważny element tożsamości regionalnej, to specyficzna wymowa, zbiór oryginalnych wyrazów i ich znaczeń wyróżniający daną społeczność spośród innych. Gwara to swoisty „własny” język, który jest skarbnicą wiedzy o przeszłości. Jako nośnik kultury, tradycji i obyczajów stanowi istotny element charakteryzujący „małą ojczyznę”. To świadectwo minionej epoki i ważny dokument życia społecznego zbiorowości wiejskiej. Niestety język gwarowy zanika, dlatego tak ważne są próby jego utrwalenia i upowszechniana. 

Książka „Godko mojo to zebrane w całość opowiadania i wiersze pisane gwarą z okolic Sielc, w gminie Końskowola, w powiecie puławskim. Teksty autorstwa Zbigniewa Kozaka zawarte w książce ukazują bogactwo i piękno języka wsi. Tematem opowiadań są zasłyszane w dzieciństwie historie, przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz wspomnienia autora. W wierszach odnajdujemy obraz wsi, która bezpowrotnie odeszła w zapomnienie, pochwałę życia w zgodzie z naturą i umiłowanie piękna dnia codziennego. 

Każdego, kto jest zainteresowany powyższą publikacją zapraszamy do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5), gdzie można otrzymać bezpłatny egzemplarz książki. Chcemy, by publikacja dotarła do jak najszerszego grona obiorców i tym samym przyczyniła się do upowszechnienia gwary ludowej i podkreślenia jej znaczenia dla dziedzictwa kulturowego powiatu puławskiego.